Trend Nedir?

 

Finansal piyasalarda yatırım yapan ve bu konuda belli bir tecrübeye sahip olanlar için grafik verileri, paha biçilmez birer bilgi hazinelerdir. Grafiklerdeki çizgilerin doğru bir şekilde yorumlanması, aynı zamanda kazanmak anlamına gelir. Grafiklerde meydana gelen tekrarlayan hareketler, yatırım aracının kar ya da zarar ettiğinin birer göstergesidir.

Grafiklerde meydana gelen bu değişimler ve yatırım araçlarının genel durumu, piyasalarda trend olarak adlandırılır.

İşlem gören enstrümanların değer kazanması durumunda trend yukarı, değer kaybetmesi durumunda ise trend aşağı ifadeleri kullanılır.

Yatırım araçları; içinde bulunduğu durumdan, yatırımcı davranışlarından ve ekonomik gelişmelerden dolayı etkilenir. Bazı durumlarda yatırım araçlarının durumunun belirlenmesi zor olabilir. Bu durumda da yatay trend adı verilen bir durum meydana gelir.

Trend Faktörleri

Destek ve direnç kavramlarını, trend faktörleri arasında sayabiliriz. Ayrıca eğilim çizgileri de trend kavramı içerisinde yer almaktadır. Alçalan ya da yükselen eğilim çizgileri, düz bir hattın üzerinde birleşebilir ve biz bu durumu fiyatların belli bir doğrultuda ilerlediği şeklinde yorumlarız.

Trend kavramında fiyat kanallarının yorumu

Paralel olarak gerçekleşen fiyat grafiğinde, izafi olarak ifade edilen en aşağı ya da tepe noktaları birleştiren bir doğru çizgi çizilebiliyorsa, fiyat kanallarından söz edilebilir. Dolayısıyla fiyatların göreceli bir çizgi üzerinde gidip gelmeleri, fiyat kanallarının alçalması ya da fiyat kanallarının yükselmesi olarak adlandırırız.

Fiyat kanalının sınırına ulaşması, yatırımcıların fiyatlar ile ilgili spekülasyon yapmalarının bir sonucudur. Fiyatların agresif davranmasına neden olan yatırımcılar, fiyatların kanal sınırına hızla ulaşmasına ve sonuçların hızlı bir şekilde doğmasına neden olurlar.

Fiyat kanalının alt sınırında yapılan bir alım işlemi, fiyat kanalının üst sınırında yapılan bir satış işlemine oranla daha az riskli bir durumudur. Fiyat kanalı eğilimi yükseliş yönünde hareket ediyorsa, alım noktası ile üst sınır arasında yüksek fiyat değerleri söz konusudur. Bu da yüksek kazancın göstergesidir.

Aynı durumda alçalan bir fiyat kanalı ile yükselen fiyat kanalı arasındaki farklarda ise alım işlemleri yerine satım işlemlerinin yapılması, yüksek oranda kar yapılmasını sağlayabilir.

Yukarıda verdiğimiz bilgilerden görüldüğü üzere, fiyat kanallarının takip edilmesi, aynı zamanda yükselen ve alçalan trendlerin de sonuçlarını gösteren bir olgudur.

Avatar

Doğan Mutlu Author

Analist ve araştırmacı finans uzmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *