Swap Nedir?

 

Swap kelime anlamı olarak “değiştirmek, değiş-tokuş etmek” demektir. Ticari yönden bakıldığında ise Swap, iki tarafın karşılıklı şekilde konusu ile değeri ayni olan mali ve iktisadi değerleri birbiri ile değiştirmeleri anlamına gelmektedir.

 

Bir başka açıdan ise Forward piyasalarında farklı faiz türüne sahip olan borçların birbirleriyle değişimidir. Bu işlemler sonucunda iki kurum, şirket ya da kişi aslına bakıldığında nakit akışını değiştirmiş olurlar.

 

Bu değiş tokuş işleminin gerçekleşebilmesi için en az iki taraf bulunmalıdır. Bu iki taraf yani sözleşme taraflarının nakit akışını birbirleriyle değiştirmeleriyle alakalı olan Swap taraflar beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda birbirlerinin alacaklarını üstlenme yolu ile yine beklentileri yönünde finansal bir pozisyona geçebilmektedir.

 

Swap aslında Forex piyasasında en az anlaşılan ve fark edilmeyen terimlerin basında gelmektedir. Bu mantıkta, alınan para borç verilmekte; satılan para borçlanılmaktadır. Gecelik olarak isleyen Swap bedellerinde pozisyon büyüklüğü her ne olsa da o gün içerisinde açıp kapatılan işlemler Swap maliyetini etkilemeyecektir.

 

Swap maliyetini etkileyen konu ise ayni gün kapatılmamış olan işlemlerdir. Swap faizlerinin hesaplanma konusunda ülkelerin merkez bankalarının açıkladığı resmi faizler dikkate alınmaktadır.

 

Swap işlemi ile isleme katılanların hepsinin kar elde etmesi olağandır. Swap taraflara birçok avantaj sunar. Bunlardan biri korunma ve arbitraj imkânının sağlanmasıdır ve bu Swap işleminin en bilinen avantajıdır. Şirketler acısından avantajların acık ve fazla olmasına karşın, işlemlerin de bilinçli kişiler aracılığı ile yürütülüyor olması bir o kadar önemlidir.

 

Swap Sözleşmeleri,  faiz oranları ile döviz kurlarının oranlarındaki bir dalgalanma olması ihtimalinde oluşan riskten kaçınmak isteyen yatırımcılar için uygun bir hale gelmektedir.

 

Faiz Swap ve Kullanım Amaçları

 

Bu Swap türünde iki sabit getirisi olan menkul kıymet birbirlerine karsı ters pozisyon almış durumdadır. Biraz açacak olursak, bu işlemde sabit getirisi olan tahvil ya da bono,  değişken getirisi olan tahvil ya da bonoya karsı alınır veya satılır.

 

Faiz Swap kullanım amaçlarına bakacak olursak; değişken faizin sebep olabileceği kayıplardan korunmada, nakit akisim ve bilançonun yapılandırılmasında, karşılaştırmalı borçlanma maliyeti avantajlarından faydalanılmasında ve spekülasyonlarda kullanılmaktadır.

Avatar

Doğan Mutlu Author

Analist ve araştırmacı finans uzmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *