Günlük Analiz ve Tahminler – 14 Kasım 2018

Piyasada bugün takip edeceğimiz önemli olaylar şöyle:

 

  • Almanya – Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla – 10:00
  • İngiltere – Tüketici Fiyat Endeksi – 12:30
  • Euro Bölgesi – Gayrı Safi Yuriçi Hasıla – 13:00
  • Amerika Birleşik Devletleri – Tüketici Fiyat Endeksi – 16:30
  • İngiltere kabinesi Brexit Kararıyla ilgili bugün toplanıyor.

 

Dolar endeksi 97.51 seviyelerini dün görmüş ve piyasa kapanışına doğru geri çekilme yapmıştı. Tekrar 96.92 destek noktasına yakın seviyelerde. Gün içerisinde Avrupa’dan gelecek olumsuz haberler dolar endeksinde tekrar yukarı hareketi tetikleyebilir. Brexit süreciyle ilgili ingiltereden önemli açıklamalar gelebilir. Sürecin uzayacak olması hem GBP için hem de EUR için olumsuz olacaktır. Dolayısıyla ons altın ve eursud paritelerinde aşağı yönlü hareketleri görmemiz mümkün. EURUSD paritesindeki destek seviyesi ise 1,1215. Kırılması durumunda çok daha aşağıya hareketler görebiliriz.

Amerika’dan takip edeceğimiz en önemli konu ise faiz artırımı: FOMC üyelerinin konuşmalarını takip edeceğiz ve faiz artırımı ile alakalı sinyaller almaya çalışacağız. Zaten hali hazırda şuan piyasanın faiz artırımını fiyatlamaya başladığını da söyleyebiliriz. Bir yandan ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakereleri de sürüyor. ABD lehine çıkacak olan kararlar dolar endeksinde yukarı yönlü hareketleri hızlandıracaktır. Anlaşmanın sekteye uğraması durumunda ise risk iştahındaki azalmanın azalmasına ve altın fiyatlarında yukarı hareketlere sebep olabilir.

Petroldeki düşüş: Başkan Trump bazı ülkelerin gelirlerinin azaması için petrol fiyatlarının düşmesini istiyor ve hatta bununla ilgili bir takım açıklamaları oldu. Buna karşılık OPEC’ten gelen açıklamada petrol arzının kısılarak fiyatlarda dengenin yakalanabileceği söylenmişti. Lakin bununla ilgili bir aksiyon henüz alınmadı ve piyasada petrol belirsizliği sürüyor. Dolayısıyla 63.15 destek seviyesini izleyeceğiz. Bir sonraki OPEC toplantısı 6 Aralık’ta ve o süreye kadar bu seviyeleri izleyebiliriz.

 

moderator Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir