Dolar Yorumları Günlük

dolar yorumları

Dolar, dünyanın en çok takip edilen dövizi olarak, piyasaların nabzını birden değiştirme gücüne sahip bir para birimidir. Ülkeler özellikle ticari anlamda, kendi paraları karşısında doların değerini sürekli olarak takip etmeyi tercih ediyor. Bu noktada “dolar endeksi” karşımıza çıkıyor. Hem uzmanlar hem de yatırımcılar için önemli olan dolar endeksi, ticaretle doğrudan ilgilidir.

Çünkü dolar endeksi, dünya üzerinde en fazla işlem görmekte olan yerel para birimlerinin dolar karşısındaki piyasa değerini ölçüyor.

Dolar endeksi, belli bir amaç için oluşturulmuştur. Bunun için yatırım yapan şirket ya da bireylerin günlük takipleri, yatırımlarında olumlu artışlar kazanmalarını sağlamaktadır. Peki, günlük dolar yorumları nasıl yapılır? Dolar yorumları günlük yapmak için gerekli olan bilgiler nelerdir? Günlük dolar yorumu yaparken ilk olarak doların dünya üzerindeki değerinin hesaplanması gerekir. Yani bölgesel hesaplama yerine, dünya üzerinde en çok kullanılan para birimleri ile ortak bir hesap yapılmalıdır. Böylece dünya üzerindeki değeri öğrenilmektedir.

Günlük dolar yorumunda, endeks üzeride artış gören yatırımcılar, doların değer kazandığını ve kazanmaya devam edeceğini tahmin eder. Aynı şekilde düşüş gören yatırımcılar da doların değer kaybettiğini ve kaybetmeye devam edeceğini tahmin eder. Bu endeks yorumuna bağlı olarak; Euro/Dolar, altın, gümüş ve diğer yatırım araçlarındaki hareketler gözlemlenir. Bu doların yükselip azalmasıyla doğru orantılı olarak aşağı ve yukarı yönlü hareket etmektedir.

Günlük dolar endeksinin hesaplanıp yorumlanması için, içinde bulunan para birimlerinin ağırlıklarının geometrik ortalamaları alınmaktadır. Bunun için formüllerden faydalanabilirsiniz.

Günlük dolar endeksinin yükselmesi, doların diğer altı para birimi karşısında değer kazandığını işaret eder.

Aynı şekilde diğer para birimleri de değer kaybettiğinde yine dolar endeksi yükselişte görülmektedir. Günlük dolar endeksinin düşmesi ise doların diğer altı para birimi karşısında değer kaybettiğini işaret eder. Diğer para birimi de piyasada değer kazanırsa, dolar endeksi yine düşük görülebilir.

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir